معاونت آموزشی - دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی فسا

amoozesh

مطالب اموزشي به روز


ویتامین دی و سلامت روان

بطور کلی در ادبیات، هنر و مذاهب خورشید، ایام بهار،  هوای گرم، مناظر وسیع و پر نور با شادی و خوشحالی توام است و برعکس زمستان، محیط های شهری با آسمان تیره و آلوده با اندوه و ترس همراه است. حدود سه قرن پیش از کشف ویتامین دی در سال 1920 مردم بیماری ریکتز را می شناختند و آب و هوای خوب روستایی را برای درمان آن توصیه می کردند بدون آن که علت آن را بدانند. جالب است که پس از کشف ویتامین دی و تجویز آن در درمان ریکتز بهبود حال روحی و روانی این بیماران نیز مشاهده شد که به بهبود وضعیت جسمی آنها ارتباط داده می شد. (برای مطالعه ی ادامه ی مطلب اینجا را کلیک کنید )
سوء رفتار نسبت به سالمندان

پیشرفت علوم پزشکی ، ارتقاء کیفیت زندگی و  افزایش طول عمر انسان موجب شده است که بخش قابل توجهی از جمعیت بسیاری از کشورها را سالمندان تشکیل دهند. یکی از چالش های  حائز  اهمیت در این دوره  خشونت نسبت به سالمندان یا
مسئله  سالمند آزاری  است که مطالعات در  این مورد هنوز در مراحل آغازین خود قرار دارد. سوء رفتار نسبت به سالمندان، يك پديده جهاني ، روانی – اجتماعی – زیستی و یک مشکل عمده بهداشتی عمومی در جوامع امروزی است و میزان بروز آن در دو دهه اخیر به سرعت افزایش یافته است. ( برای مطالعه ی ادامه ی مطلب اینجا را کلیک کنید)
خنده و خنده درمانی
زندگی روزانه و حوادث و اتفاقات آن باعث ایجاد عکس العمل هایی در انسان می شود که گاهی شرایط زمان و مکان اجازه ی بروز آن ها را نمی دهد و در نتیجه مقدار زیادی انرژی در بدن ذخیره می شود. این انرژی های عصبی به جای اینکه صرف ایجاد معادلاتی از افکار و هیجانات جدید شود به دلیل موانع موجود ، تولید جریانی در اعصاب حرکتی در گروه های مختلف عضلات می کند.....( برای مطالعه ی ادامه مطلب اینجا را کلیک کنید)